•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 735
   کد: 149675
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
   در مراسم افتتاح پروژه‌های آب و فاضلاب مشهد و در پی درخواست شهردار مشهد صورت گرفت؛

   موافقت وزیر نیرو با تخصیص ١٢ میلیون مترمکعب پساب برای آبیاری فضای سبز مشهد

   پیشنهاد می‌کنم برای حل مشکل جدی آب و برق، از شهرداری‌ها بهره بگیرید.
   موافقت وزیر نیرو با تخصیص ١٢ میلیون مترمکعب پساب برای آبیاری فضای سبز مشهد

   در مراسم افتتاح پروژه‌های آب و فاضلاب مشهد و در پی درخواست شهردار مشهد، وزیر نیرو با تخصیص ۱۲میلیون متر مکعب فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز شهر مشهد موافقت کرد.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد مقدس، تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس در مراسم افتتاح پروژه های آب و فاضلاب مشهد که با حضور اردکانیان، وزیر نیرو برگزار شد، در مورد وضعیت فضای سبز شهر مشهد اظهار کرد: تا پایان سال ۹۶، ۴ هزار و ۸۵۱ هکتار میزان فضای سبز شهر مشهد است که سرانه هر شهروند ۱۵.۵۸ متر است و بنا داریم تا در این دوره از مدیریت شهری سرانه فضای سبز را به ۱۸ متر افزایش دهیم.
   وی در ادامه به تشریح وضعیت هوای شهر مشهد در سال گذشته پرداخت و خاطرنشان کرد: ۱۸ روز شهر مشهد در سال ۹۶ دارای هوای پاک، ۲۶۶ روز سالم، ۷۸ روز ناسالم و ۵ روز ناسالم برای همه گروه‌ها بوده است که تقریبا هوایی مشابه بلکه بدتر از تهران داشته‌ایم‌.
   بهره‌برداری از 2 تصفیه خانه در سال جاری
   شهردار مشهد مقدس با اشاره به اینکه سالانه میزان 2 میلیون و ۲۶۵ مترمکعب آب برای آبیاری فضای سبز شهر مشهد استفاده می‌شود، تصریح کرد: یعنی ۱۰ درصد آب مصرفی مشهد برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود که خوشبختانه ۸۶ درصد شبکه آبرسانی به این فضای سبز مکانیزه یا نیمه مکانیزه است.
   تقی‌زاده خامسی در مورد برنامه تامین پساب در ۴ سال آینده نیز گفت: عملیات اجرایی تصفیه‌خانه سیدی که امروز توسط وزیر محترم نیرو مورد بازدید قرار گرفت در سال ۹۷ آغاز شده است و قرار است ۱۵۰ لیتر بر ثانیه پساب تولیدی آن باشد. همچنین تصفیه‌خانه چهل بازه نیز با توان خروجی پساب ۵۰ لیتر بر ثانیه در حال احداث است که امیدوارم این 2 تصفیه‌خانه در سال جاری به بهره‌برداری برسد.
   آغاز احداث ١٣ تصفیه‌خانه محلی فاضلاب در مشهد
   وی افزود: ۱۳ پروژه تصفیه‌خانه لوکال دیگر نیز به صورت BOT به بخش خصوصی امضای قرارداد شده است که در مجموع با اجرای آنها به ۱۳ میلیون و ۵۹۰ متر مکعب پساب خروجی به عنوان نیمی از مصرف شهرداری مشهد جهت آبیاری فضای سبز شهر دست خواهیم یافت.
   شهردار مشهدمقدس با اشاره به اینکه برای تامین ۲۶ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز از طریق تصفیه فاضلاب به ۱۲ میلیون متر مکعب دیگر آب تصفیه شده فاضلاب نیاز داریم، از وزیر نیرو درخواست کرد تا با دستور وی، این میزان آب تصفیه شده طی سال جاری و سال آینده توسط آب و فاضلاب مشهد تحویل شهرداری گردد.
   استفاده از ظرفیت شهرداری‌ها برای حل مشکل جدی آب
   وی اذعان کرد: در صورت تحقق این مهم به شهر مشهد اولین شهر در کشور خواهد بود که به صورت کامل فضای سبز خود را با فاضلاب تصفیه شده آبیاری می‌کند.
   شهردار مشهد مقدس در ادامه با اشاره به اینکه زمین همه تصفیه خانه‌های لوکال در اختیار پیمانکار قرار گرفته است، عنوان کرد: در حال حاضر خطوط اصلی انتقال آب فضای سبز مشهد نیز ۵۰.۶ کیلومتر بوده که ۲۶ کیلومتر از آن اجرایی شده است.
   تقی زاده خامسی در ادامه با بیان اینکه شهرداری‌ها نهادهای قدرتمندی هستند که متاسفانه هیچ دولتی از آنها استفاده درستی نکرده است، گفت: پیشنهاد می‌کنم برای حل مشکل جدی آب و برق، از شهرداری‌ها بهره بگیرید.
   پس از سخنان شهردار مشهد، اردکانیان، وزیر نیرو نیز در سخنانی ضمن استقبال از درخواست تقی زاده خامسی، موافقت خود را با تخصیص ١٢ میلیون مترمکعب پساب برای آبیاری فضای سبز مشهد اعلام کرد و توجه به این موضوع را از هوشمندی شهردار مشهد دانست که می‌تواند استفاده از آب خام در این حوزه را به صورت چشمگیری کاهش دهد.
   لازم به ذکر است؛ قبل از این مراسم اردکانیان، وزیر نیرو با همراهی تقی زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس و علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی از تصفیه خانه در حال احداث سیدی بازدید کردند.
   احمد پورمفردی

    

   تعداد بازدید: 735
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .