•  
   منبع خبر : ١٠٠٥
   تعداد بازدید: 300
   کد: 209846
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
   در راستای ساماندهی و حل مشکلات کودکان کار محقق شد؛

   استقبال دادستان کشور از طرح «سایبان مهر»

   معاون دادستان مشهد از تایید طرح «سایبان مهر» توسط دادستان کل کشور و الگوی برداری از این طرح برای اجرا در سراسر کشور خبر داد.
   استقبال دادستان کشور از طرح «سایبان مهر»

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، نیره عابدین زاده با اشاره به اجرای موفقیت‌آمیز طرح «سایبان مهر» که به ساماندهی کودکان کار می‌پردازد، بیان‌کرد: پس از اجرای این در طرح در فاز اول که کودکان کار در وهله اول شناسایی شدند، سپس نسبت به احصاء مشکلات آنان که منجر به حضور این کودکان در کارگاه‌ها و سطح خیابان با هدف کسب درآمد می‌شد، توسط مددکاران اجتماعی اقدامات مناسبی در حال برنامه ریزی و انجام است.
   وی افزود: زمانی که دادستان کل کشور در جریان ساز و کار این طرح قرار گرفتند، به دلیل اینکه مشاهدات حاکی از کاهش قابل توجه کودکان کار در سطح شهر بود، طرح «سایبان مهر» به عنوان الگو به داستان‌های کل کشور ابلاغ شد. و قرار است که این طرح به صورت یکپارچه در سطح کشور نیز انجام شود.
   معاون دادستان مشهد تصریح کرد: شاید دستاورد این طرح، اجرای دقیق آیین‌نامه‌های مرتبط با کار کودک بود. به دلیل اینکه امور قضایی، فرهنگی و اجتماعی باهم ترکیب شد و نهادهای متولی در این امر، کنار یکدیگر قرار گرفتند و اقدامات مرتبط با وظایف ذاتی خود را محقق کردند، طرح سایبان مهر و بحث ساماندهی کودکان کار با انسجام و قوت بیشتری برای حل این مساله پیش‌رفت.
   عابدین زاده تاکید کرد: در مرحله اول اجرای این طرح حدود ۱۸۸ کودک شناسایی شدند که ۸۵ درصد آنان اتباع و مابقی ایرانی بودند.
   وی در ادامه ضمن تشریح جزییات این طرح عنوان کرد: سایبان مهر، ترکیبی از فرآیند شناسایی، پذیرش و احصا علت کار کودک با محوریت خانواده است که در نهایت به توانمندسازی و آگاه‌سازی خانواده نسبت به آسیب‌های ناشی از کار کودکان ختم می‌شود. مهم‌ترین نکته در آن این است که آگاهی‌های حقوقی به این فرآیند اضافه شده و خانواده‌ای که زمینه کار کودک در خارج از خانه را مهیا می‌کند، ناقض قانون است، اما شاید نسبت به این سرپیچی از قانون آگاه نباشد که طی فرایند به آگاهی لازم دست پیدا می‌کند.
   معاون دادستان مشهد ضمن اشاره به اقدامات قضایی که در راستای اجرای این طرح پیاده‌سازی می‌شود، گفت: فرایند قضایی نیز همزمان با مراحل شناسایی کودکان کار اجرا می‌شود به این صورت که برای خانواده کودک پرونده قضایی تشکیل می‌شود اما منوط به حضور در طرح توانمندسازی و آموزش خانواده است، یعنی وقتی خانواده مراحل توانمندسازی طی کند و واکنش مثبتی نسبت به آن داشته باشد، موضوع پیگیری قضایی منتفی می‌شود.
   عابدین‌زاده خاطرنشان کرد: پیش از این نیز طرح‌های مختلفی با هدف ساماندهی کودکان کار اجرا شده اما به دلیل شیوه‌های نامناسب اجرایی و برداشت ناقص از آیین‌نامه‌های ساماندهی کار کودک، در نهایت منجر به عدم موفقیت این طرح‌ها می‌شد، مهم‌ترین قسمت طرح سایبان مهر این است که همه دستگاه‌های متولی با نظارت دستگاه قضایی و همراهی مناسب سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری در کنار یکدیگر قرار گرفته و به وظایف خود می‌پردازند. توالی و استمرار این طرح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

   تعداد بازدید: 300
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .