•  
   منبع خبر : 1012
   تعداد بازدید: 253
   کد: 200368
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   همزمان با ایام دهه کرامت و میلاد با سعادت امام رضا(ع)؛

   شهرمشهد نور باران می شود / گلباران شهر با 800 هزار بوته گل در دهه کرامت

   همزمان با ایام دهه کرامت و میلاد با سعادت امام رضا(ع)، شهرمشهد نور باران می شود.
   شهرمشهد نور باران می شود / گلباران شهر با 800 هزار بوته گل در دهه کرامت

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، اول تا دهم ذیقعده به عنوان دهه کرامت نامگذاری شده است؛ ایامی که با ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) آغاز و با ولادت امام رضا(ع) به پایان می رسد.
   امام رضا(ع) جایگاه ویژه‌ای میان شیعیان دارد و بارگاه مقدس ایشان هرساله میزبان عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت بوده است اما امسال ورود این میهمان ناخوانده محدودیت هایی را در استقبال از زائران و برگزاری جشن های مختلف ایجاد کرده است اما با وجود این شرایط ذره‌ای از ارادت مردم نسبت به ساحت حضرت کم نکرده است.
   در این ایام حال و هوای شهر با آذین بندی های مختلف همچون گلکاری، ریسه، پرچم ها رنگی و ... متحول و آماده میزبانی از زائران، مجاوران و دوستداران امام رضا(ع) می شود.
   شهرداری مشهد نیز در راستای تکریم این ایام و ایجاد شادی و نشاط در میان مردم در نشستی با شورای هیئات مذهبی که با حضور معاونان مالی و پشتیبانی، فرهنگی و خدمات شهری برگزارشد، خواستار همکاری همه جانبه برای ایجاد شور و نشاط رضوی در دهه کرامت به ویژه میلاد حضرت رضا (ع) درشهر مشهد شد.
   گلباران شهر با 800 هزار بوته گل در دهه کرامت
   «مهدی یعقوبی» معاون خدمات شهری شهرداری مشهد و قائم مقام ستاد مناسبت های شهرداری مشهد درخصوص برنامه های پیش بینی شده مدیریت شهری برای ایجاد شور و نشاط رضوی اظهار کرد: با توجه به اهمیت شهر مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران، ویژه برنامه های مختلفی در این دهه تدارک دیده شده است و در سطح شهر مشهد اجرا خواهد شد.
   وی افزود: در همین راستا در پنج میدان اصلی شامل بسیج، بیت المقدس، شریعتی، فلسطین و امام خمینی، القاب امام رضا (ع) با گل نوشته هایی جانمایی شده است.
   قائم مقام ستاد مناسبت های شهرداری مشهد بیان کرد: در کنار این گل نوشته ها، تعدادی فرش گل نیز با مضمون «ولادت خورشید هشتم مبارک» در میادین انقلاب، جانباز، لچکی خیابان سعدی و آیلند محتشمی اجرا شده است.
   یعقوبی به گلباران شهر با کاشت ۸۰۰ هزار بوته گل تابستانه به مناسبت میلاد حضرت رضا(ع) اشاره و بیان کرد: در همین راستا ۶۰ عدد فلاورباکس در مقابل مساجد منتخب متبرک با نام حضرت معصومه و امام رضا (ع) جانمایی می شود.
   وی با اشاره به پاکسازی مبادی ورودی شهر در محورهای قوچان و نیشابور بیان کرد: در ایام دهه کرامت، روزانه کلیه معابر منتهی به حرم مطهر از جمله خیابان شیرازی، نواب، طبرسی و امام رضا(ع) در ساعات اولیه شستشو می شوند.
   نصب بیش از هزار و 200 پرچم بزرگ بر روی پل ها و میادین
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد به نصب بیش از هزار و 200 پرچم بزرگ بر روی پل ها و میادین و آذین بندی نقاط مختلف شهر به طول ۱۸۰ هزار متر اشاره و خاطرنشان کرد: در کنار آذین بندی شهر شاهد برگزاری جشنواره تخفیفات ۲۵ درصدی در فروشگاه های «شهرما»، جشنواره فروش میوه و تره بار اقلام منتخب به قیمت میدان بار خواهیم بود.
   یعقوبی تصریح کرد: نصب سه هزار آویز ستونی، هزار و 200 بیرقی، ۱۰۰ هزار ریسه با القاب امام رضا در سطح شهر، افزایش ساعت کاری مراکز راهنمای زائر، افزایش ساعت کار مرکز تلفن خدمات گردشگری ۳۱۳۵، از دیگر اقدامات انجام شده به مناسبت دهه کرامت است.
   وی ادامه داد: همچنین بیش از پنج هزار متر مربع اطلاع رسانی محیطی نیز با موضوع دهه کرامت، سه هزار و ۵۰۰ متر طول چراغ ریسه سوزنی و ۶ مورد المان تبریک عید آذین بندی شده با گل شاخه بریده و ۵۶ المان با عنوان «یا امام رضا(ع)» در سطح شهر مشهد اکران شده است.
   قائم مقام ستاد مناسبت های شهرداری مشهد به استقرار خودروهای عملیاتی آتش نشانی در محدوده حرم مطهر در ایام دهه کرامت نیز اشاره کرد و گفت: همچنین سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در این دهه اقدام به برگزاری مسابقه ای ویژه آتش نشانان سراسر کشور با موضوع امام مهربانی به صورت مجازی کرده است که در پایان به عنوان جایزه میزبانی از هشت خانواده آتش نشان را به عنوان زائر امام رضا (ع) طی سه روز برعهده خواهد داشت.
   افزایش سرویس دهی قطار شهری در شب میلاد امام رضا(ع)
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص ویژه برنامه های حوزه حمل و نقل عمومی اظهار کرد: افزایش سرویس دهی و کاهش سرفاصله زمانی قطارشهری در شب میلاد امام رضا(ع) به مدت یک ساعت در خط یک و دو، برپایی پاتوق های فرهنگی هنری (گذر هنر درایستگاه های قطار شهری)، تقویت خطوط اتوبوسرانی در شب و روز ولادت حضرت معصومه(س) و امام رضا (ع) با 140 دستگاه اتوبوس در مسیرهای منتهی به حرم مطهر از جمله اقدامات است.
   یعقوبی بیان کرد: در صورت تایید ستاد پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در استان، جشنواره گردشگری گناباد در بوستان کوهسنگی (آشنایی با سنن، آداب و رسوم و موسیقی)، برنامه کوه گشت با حضور شهروندان و همکاری هیات کوه نوردی در ارتفاعات جنوب، همایش دوچرخه سواری در ارتفاعات جنوب، جشنواره بازی های بومی محلی با همکاری هیات بازی های بومی محلی استان، جشنواره پرواز بادبادک ها در ارتفاعات جنوب، ویژه برنامه های فرهنگی در کوه پارک نیز برگزارخواهد شد.
   مشهد نورباران می شود
   همچنین، «محمد محسن مصحفی»، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، با اشاره به محدودیت های ایجاد شده برای اجرای برنامه‌های دهه کرامت درخصوص اقدامات انجام شده این سازمان به مناسبت دهه کرامت و میلادامام رضا(ع) خاطرنشان کرد: اوج‌گیری دوباره بیماری کرونا و دستورالعمل‌ های صادر شده از سوی دستگاه های مسئول در این زمینه، باعث شد بسیاری از برنامه‌هایی که شهرداری، مردم و دیگر دستگاه‌ها برای دهه کرامت تدارک دیده بودند، با محدودیت روبرو شود.
   وی اضافه کرد: اما با این شرایط ویژه برنامه هایی برای ایجاد شور و نشاط در شهر مشهد در ایام دهه کرامت ازجمله برگزاری مراسم نورافشانی پیش بینی شده است.
   مصحفی تصریح کرد: بر همین اساس چندین نقطه شهر مشهد در سه شب منتهی به میلاد حضرت رضا(ع) نورافشانی خواهد شد.
   معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد عنوان کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده روز چهارشنبه یازدهم تیرماه مراسم نورافشانی در مراکز فرهنگی الهیه، همت آباد و مرکز فرهنگی بهرمان، پنجشنبه دوازدهم تیرماه میدان جانباز، بوستان کوهسنگی، میدان امام حسین (ع)، میدان ۱۵ خرداد و میدان شهدا بین ساعت 20-22 اجرا می شود.
   مصفحی به فضا آرایی انجام شده در سطح شهر به مناسبت دهه کرامت نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای این سه هزار آویز ستونی، هزار و 200 آویز بیرقی بی آر تی و هزار و 200 آویز بیرقی در سر درب مغازه ‌ها نصب شده است.
   نصب هفت سازه شمسه و ٢۵٠ پایه ستون شهری با درج القاب حضرت رضا(ع) روی پل‌ها
   وی ادامه داد: همچنین هفت سازه شمسه و ٢۵٠ پایه ستون شهری با درج القاب حضرت رضا(ع) روی پل‌ها نصب و فضای عمومی شهر نیز با ١٠٠ هزار متر ریسه‌ آذین بندی شده است.
   معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به پیش بینی اجرای دو هزار سرود به مناسبت دهه کرامت اشاره و گفت: این سرودها با مشارکت موسسه آفرینش‌های فرهنگی و هنری آستان قدس رضوی در برخی نقاط پرتردد شهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی اجرا می شود.
   مصحفی تصریح کرد: در این ایام همچنین ۵۳ عدد قاب‌ عکس شهری با تصاویر خادمان امام ‌رضا(ع) از جمله سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در سطح شهر اکران شده است.
   وی با اشاره به مشارکت هیئات مذهبی برای فضا آرایی محلات بیان کرد: 50 هزار ریسه‌ نوری با هدف افزایش چراغانی معابر شهری در این ایام مبارک در اختیار هیئات مذهبی قرار گرفته و در شهر نصب شده است.
   اکران حدود 300 استرابورد، بیلبورد در دهه کرامت با شعار «هر چه دارم از تو دارم»
   معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: اکران حدود 300 استرابورد، بیلبورد در دهه کرامت با شعار «هر چه دارم از تو دارم» از دیگر اقدامات مدیریت شهری ویژه این ایام بوده که توسط اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل شهرداری مشهد انجام شده است.
   مصحفی به اکران ویدئو های ویژه دهه کرامت در تمامی تلویزیون‌های شهری و مترو با هدف افزایش نشاط اجتماعی اشاره و اظهارکرد: درکنار این اقدامات 20 هزار پرده الوان نیز برای تزئین و فضا آرایی شهر به هیئات مذهبی تحویل داده شده است.
   وی اضافه کرد: توافق با شرکت سروش برای پخش گسترده ویدئوهای دهه کرامت در صدا و سیمای مراکز استان‌ها از روز سه شنبه و انتشار گسترده ویدئوهای دهه کرامت در شبکه های اجتماعی سراسر کشور از روز دوشنبه از دیگر برنامه های روابط عمومی شهرداری مشهد برای گرامیداشت ایام مبارک دهه کرامت است.
   اجرای سرود و مداحی در نقاط مختلف شهربا مجهز شدن 50 خودرو ون
   همچنین «حسین حسامی»، مدیر هسته گزینش و فرمانده حوزه مقاومت بسیج شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد نیز درخصوص اقدامات انجام شده مدیریت شهری به مناسبت دهه کرامت اظهارکرد: پیش از آغاز دهه کرامت تمامی چراغانی های سطح شهررفع نقص و از شب اول آغاز دهه کرامت روشن شده اند.
   وی افزود: در کنار چراغانی و آذین بندی شهر شست و شوی روزانه معابر به ویژه معابر منتهی به حرم مطهر، نصب یا رضا(ع) به صورت المان نوری در خیابان های امام رضا(ع)، شیرازی، نواب صفوی و طبرسی مورد توجه قرار گرفته است.
   تصب 34 عدد شمسه با نام مبارک امام رضا (ع) با استفاده از نور و شاخه های گل
   مدیر هسته گزینش و فرمانده حوزه مقاومت بسیج شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: همچنین در این ایام 34 عدد شمسه با نام مبارک امام رضا (ع) با استفاده از نور و شاخه های گل، 14 عدد المان گل و پنج المان گل ویژه در مناطق منتهی به حرم مطهر جانمایی و نصب شده اند.
   حسامی به چاپ 100 هزار پوستر با مضامین مرتبط با دهه کرامت و میلاد حضرت رضا(ع) اشاره و بیان کرد: از این تعداد 40 هزار پوستر برای توزیع میان شهروندان و نصب روی شیشه خودروها تحویل هیئات مذهبی شده است، همچنین 25 هزار پوستر نیز تحویل سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی شده است.
   وی ادامه داد: 40 هزار متر ریسه نیز از سوی معاونت مالی و پشتیبانی تهیه و برای آذین بندی 40 محور اصلی تحویل 40 هیئات مذهبی مشهد شده است.
   مدیر هسته گزینش و فرمانده حوزه مقاومت بسیج شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: همچنین با همکاری آستان قدس و شهرداری مشهد 50 ون مجهز به سیستم صوتی خواهند شد تا در ایام دهه کرامت به همراه گروه های سرود و مداح به صورت سیار در نقاط مختلف شهرحضور پیدا کرده با اجرای سرود و مداحی شورو ونشاط رضوی را در شهر افزایش دهند.
   حسامی ادامه داد: درکنار این اقدامات 500 تشکل مردمی نیز با همکاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرداری مشهد و استان نسبت محله آرایی اقدام خواهند کرد. همچنین 20 هزار عدد پارچه الوان با همکاری مساجد معابر محوری در شهر نصب و درکنار آن چراغانی و پرده های عرضی نیز با همکاری شهرداری مشهد و سپاه شهر را به مناسبت دهه کرامت آذین خواهند بست.
   اکران شهری ۲۶۸ بیلبورد و استرابورد
   همچنین در بخش تبلیغات محیطی و اکران شهری ۲۶۸ بیلبورد، عرشه پل و استرابورد، ۶۷ تلویزیون شهری و قطارشهری، چاپ و توزیع ۱۸۰ هزار پوستر و تولید ۲۲ ویدئو و کلیپ و انتشار در سیمای خراسان رضوی و شبکه های اجتماعی پر بازدید کشوری انجام شده است.
   مجید خبیری

    

   تعداد بازدید: 253
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .