•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 417
   کد: 188010
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۹/۱۲

   سیمای شهر اسرار شهروندان را فاش می کند
   علیرضا شریفی

   به طور کلی می توان گفت؛ شهر آیینه رفتار و شخصیت ماست. سیمای شهر می گوید که ما چگونه افرادی هستیم و چقدر به شهر خود اهمیت می دهیم. باید به این نتیجه برسیم که سرنوشت هر شهر در دست شهروندان آن است و به واقع "اقدامات کوچک ما نتایجی بزرگ به همراه دارند".
   سیمای شهر اسرار شهروندان را فاش می کند علیرضا شریفی

   اگرچه دولت ها در قبال ساماندهی پسماندهای شهری و روستایی، دارای وظایف معین و تعریف شده ای هستند، اما انجام درست این وظایف تنها با مسئولیت پذیری و مشارکت جویی همگانی قابل تصور است. از این رو گفته می شود؛ "شهر خوب ساختنی است، نه یافتنی یا به بیانی دیگر شهر خوب را شهروندان خوب می سازند و در همان حال خود با آن ساخته می شوند".
   اساساً با توجه به روند رو به رشد تولید زباله و تهدیدهای فزاینده ناشی از آن ضروری است که افزون بر اقداماتی که از سوی سازمان ها و نهادهای رسمی صورت می گیرد، شهروندان نیز با کارویژه ها و وظایف خود در این زمینه آشنا شوند و به طور جد به آنها عمل نمایند.
   نمونه بارز عدم همکاری شهروندان را در امر ساماندهی پسماندها، می توانیم در هنگام سفر به شمال کشور شاهد باشیم. چهره مخدوش شده ی جنگل ها، رودخانه ها، سواحل و حاشیه ی جاده ها به دلیل دورریزی و انباشت زباله ها در این مکان ها بیش از هر چیز در طول سفر جلب نظر می کند. البته این امر علل مختلفی دارد؛ اما بدون تردید عدم رعایت اصول بهداشت عمومی و وظایف شهروندی از عوامل اصلی این معضل است.
   به طور کلی می توان گفت؛ شهر آیینه رفتار و شخصیت ماست. سیمای شهر می گوید که ما چگونه افرادی هستیم و چقدر به شهر خود اهمیت می دهیم. باید به این نتیجه برسیم که سرنوشت هر شهر در دست شهروندان آن است و به واقع "اقدامات کوچک ما نتایجی بزرگ به همراه دارند".
   در حوزه بازیافت زباله بر پایه استاندارد جهانی وضعیت ما چندان قابل قبول و قابل تعریف نیست. ما در این قلمرو، در مرز ۱۲ درصد مانده ایم در حالی که می توانیم آن را به 20 یا 25 درصد برسانیم. در هر صورت لازم است به یاد داشته باشیم که میزان تولید زباله در کشورمان تقریباً دوبرابر بیشتر و میزان بازیافت زباله تقریباً دوبرابر کمتر از متوسط جهانی است. در سطح شهر مشهد، طی بیست و چهار ساعت، زباله ها دست کم یکبار و در مواردی سه بار جمع آوری می شوند که حجم آنها روزانه به 2000 تن می رسد. این مساله وقتی اهمیت پیدا می کند که بدانیم در بسیاری از شهرهای پرآوازه و مشهور جهان زباله ها هر 4 روز و یا حتی هفته به هفته جمع آوری می شوند و مقدارشان نیز نسبت به جمعیت شان کمتر است.
   بنابراین لازم است پیش از آن که دیر شده باشد این شرایط را دگرگون کنیم و شهرمان را از آلودگی و از کابوس وحشتناک آن، نجات دهیم و این کار چندان دشوار نیست؛ فقط کافی است به محیط زیست خود اندکی حساس باشیم و با هم در ایجاد یک #شهر_پاک_و_تمیز و در پیشبرد یک امر مدنی و مدرن مشارکت کنیم؛ چرا که اساساً توفیق شهرها در امر بازیافت زباله و در امر برخورداری از مزایای محیط زیست سالم به همکاری دوجانبه بین شهروندان و حوزه خدمات شهری برمی گردد.
   حجم انبوه زباله ها و به ویژه زباله‌های پلاستیکی به طبیعت و محیط زیست خسارت های زیادی می زند و سازمان مدیریت پسماند با تاسیس خوشه صنعتی بازیافت زباله و ایجاد زیرساخت‌ها، تلاش دارد حجم بالای زباله را پس از بازیافت به چرخه طبعیت بازگرداند. از این رو از شهروندان عزیز انتظار می رود در قبال جمع آوری و تفکیک پسماندهای خشک بیشترهمکاری نمایند. بدون شک امکان تفکیک و بازیافت زباله ها به طور مؤثر در صورتی امکان پذیر است که شهروندان احساس مسئولیت کنند و به تفکیک پسماندها از مبدأ اهمیت بدهند.

   *کارشناس روابط عمومی-حوزه پسماند

   تعداد بازدید: 417
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .