•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 549
   کد: 139766
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
   شهردار مشهد مقدس در هفتمین جلسه علنی خبر داد:

   پروژه نیمه تمام افتتاح نخواهم کرد / خروج شهرداری مشهد از لیست سیاه بانکی

   هفته گذشته که وضعیت هوای شهر مشهد را رصد می‌کردم هوا در بعضی از نقاط شهر به وضعیت حساس و هشدار رسید اما مدارس آن نقطه تعطیل نشد. خواهش می‌کنم مسوولان ذیربط در این موضوع تقیه نکنند. اگر یک مدرسه یکی دو روز هم تعطیل شود اتفاق خاصی نمی‌افتد. جان بچه‌ها عزیزتر است .
   پروژه نیمه تمام افتتاح نخواهم کرد / خروج شهرداری مشهد از لیست سیاه بانکی

   شهردار مشهد مقدس گفت: با انجام مذاکرات، شهرداری مشهد را از لیست سیاه بانکی خارج ساختیم.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، تقی‌زاده خامسی در هفتمین جلسه علنی شورای پنجم اظهار داشت: آلودگی هوا با جان مردم سر و کار دارد و شوخی بردار نیست و نمی‌شود از آن گذشت. هم شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر باید به این موضوع ورود پیدا کنند و وضعیت هوا را رصد نمایند.
   وی افزود: وضعیت موجود خوب نیست و من تعجب می‌کنم که گاهی که وضعیت هوا به شاخص هشدار می‌رسد و با جان بچه‌های مردم سر و کار دارد، هچ اتفاقی در شهر مشهد نمی‌افتد. شاخص هوا وقتی از عدد 100گذشته و بین 100 تا 150 می‌باشد در وضعیت هشدار است یعنی باید یا به افراد حساس تعطیلی داد یا با اقدامی از بیرون رفتنشان ممانعت کرد.
   شهردار مشهد مقدس ادامه داد: هفته گذشته که وضعیت هوای شهر مشهد را رصد می‌کردم هوا در بعضی از نقاط شهر به وضعیت حساس و هشدار رسید اما مدارس آن نقطه تعطیل نشد. خواهش می‌کنم مسوولان ذیربط در این موضوع تقیه نکنند. اگر یک مدرسه یکی دو روز هم تعطیل شود اتفاق خاصی نمی‌افتد. جان بچه‌ها عزیزتر است .
   خجالت زده مردم هستیم چون حمل و نقل عمومی کافی نداریم
   تقی‌زاده خامسی خاطرنشان ساخت: ما کاری نمی‌توانیم بکنیم. کار ما در همین حد است که به شهروندان بگوییم و از آنها تقاضا کنیم خودروی تک سرنشین سوار نشوند که برای این مهم نیز خجالت زده مردم هستیم زیرا از سوی دیگر حمل و نقل عمومی کافی هم نداریم در اختیار مردم قرار دهیم. وقتی تقاضایی می‌شود باید از سوی دیگر عرضه‌ای نیز وجود داشته باشد. عرضه به اندازه کافی وجود ندارد.
   وی عنوان کرد: نصف خط دوی مترو را ساخته‌ایم که نمی‌شود از آن استفاده کرد و آن را افتتاح هم کرده‌ایم. ما در حال حاضر به دلیل مشکلات موجود روزی دو ساعت از فاز یک خط دوی قطار شهری استفاده می‌کنیم خواستم این نکته را به استحضار اعضای محترم شورای شهر برسانم که شما رای مردم را گرفته‌اید و من منتخب شما هستم و وظیفه جمعی ماست این موارد را به استحضار شهروندان مشهد برسانیم.
   شهردار مشهد مقدس در مورد آمار اوراق مشارکت منتشر شده شهرداری مشهد مقدس نیز گفت: از سال 1384 تاکنون اوراق مشارکتی برای طرح‌های مختلف شهرداری مشهد منتشر شده است. 515 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح میدان شهدا منتشر شده است که 200 میلیارد توسط بانک تجارت، 115 میلیارد بانک ملت و 200 میلیارد بانک سپه صورت گرفته است.
   تقی‌‌زاده خامسی افزود: مانده بدهی بانک تجارت 80 میلیارد تومان، بانک ملت 48 میلیارد تومان و بانک سپه نیز با فروش تراکم صفر شده است که هنوز این تراکم در دست بانک بوده و استفاده نشده است.
   وی اضافه کرد: برای طرح ثامن نیز یک هزار و 198میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است که از این میزان 100 میلیارد تومان توسط بانک ملت منتشر شده که 48 میلیارد تومان از بدهی‌هایش باقی مانده است، 370 میلیارد تومان توسط بانک تجارت منتشر شده است که 449 میلیارد تومان از بدهی‌هایش باقی مانده است 300 میلیارد تومان توسط بانک سپه که تراکم تسویه شده است و 428 میلیارد تومان توسط بانک شهر منتشر شده است که 400 میلیارد در سال 99 سررسید می‌شود و باقیمانده هم در مذاکرات صورت گرفته تعیین تکلیف شده است.
   خروج شهرداری مشهد از لیست سیاه
   شهردار مشهد مقدس بیان کرد: روزی که فعالیتم را در شهرداری مشهد آغاز کردم شهرداری به خاطر همین بدهی‌ها و عدم پرداخت سود اوراق مشارکت در لیست سیاه بود و ما طی چند روز گذشته موفق شدیم با مذاکرات صورت گرفته، شهرداری مشهد را از لیست سیاه خارج کنیم و بدهی‌ها را به آینده استمحال نماییم.
   تقی‌زاده خامسی اظهار داشت: برای نوسازی بافت فرسوده آبکوه نیز 350 میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است که 150 میلیارد تومان توسط بانک تجارت و 200 میلیارد تومان توسط بانک توسعه تعاون بوده است که این رقم در سال 99 سررسید خواهند شد. به بانک تجارت نیز پرداختی صورت نگرفته است.
   وی ادامه داد: برای نوسازی بافت فرسوده حر عاملی نیز 180 میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده که امروز اصل و سود آن به 307 میلیارد تومان بالغ شده است.
   تقی‌زاده خامسی افزود: در خط دوی قطار شهری، یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است که هیچکدام تاکنون تسویه نشده است. سررسید 500 میلیارد تومان این اوراق توسط بانک شهر در اسفند ماه سال جاری می‌باشد و بقیه بدهی را هم استمحال کرده‌ایم.
   7298 میلیارد تومان بدهی اوراق مشارکت شهرداری مشهد
   وی گفت: برای خط سه قطارشهری نیز 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است که تا پایان سال 97 سررسید می‌شود.
   شهردار مشهد مقدس اظهار داشت: جمعا حدود 7 هزار و 298 میلیارد تومان اصل و سود بدهی اوراق مشارکت منتشر شده شهرداری مشهد می‌باشد که بخشی را استمحال کرده‌ایم. 700 میلیارد تومان تراکم به بانک سپه داده‌ایم و بخشی هم زمین و بخش جزئی هم نقدی پرداخت شده است. در کنار این بدهی‌ها شهرداری مشهد بدهی دیگری به بانک توسعه صادرات دارد که به یورو می‌باشد و سررسیدش از سال آینده آغاز و هر 6 ماه 100 میلیارد تومان می‌باشد که باید پرداخت شود.
   تقی‌زاده خامسی در مورد لایحه دو فوریتی شهرداری مشهد برای انتشار 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت خط دوی قطارشهری نیز تصریح کرد: فاز یک خط دوی قطارشهری مشهد که تا میدان شهدا می‌باشد در دوره قبل افتتاح شد. متاسفانه این فاز از خط دوی قطارشهری که افتتاح شده بیش از 84 درصد پیشرفت کار ندارد و پروژه به خاطر برخی مشکلات از جمله سیگنالینگ و گمرک کامل نشده که ما به تدریج در حال تکمیل هستیم. امروز هم بیش از روزانه دو سه ساعت مسافرگیری در این خط صورت نمی‌گیرد چون این خط هنوز جانیافتاده است.
   اتصال خط یک و دوی قطار شهری مشهد تا پایان سال جاری
   وی با اشاره به بازدید از خط یک بی آر تی اظهار داشت: این خط بی آر تی بیشتر از خط دوی قطارشهری مسافر جابجا می‌کند. ما به فکر کاهش تعداد اتوبوس‌ها در این خط بودیم که با دیدن اتوبوس‌های مملو از مسافر، از اینکار منصرف شدیم. تا این فاز از خط دو به صورت کامل مورد بهره‌برداری قرار نگیرد اجازه سرویس دهی تمام وقت به آن داده نمی‌شود.
   شهردار مشهد مقدس گفت: امیدوارم تا پایان سال جاری بتوانیم خط دوی قطارشهری را تا میدان شریعتی به صورت کامل بهره‌برداری نماییم و خط یک و دو را در این نقطه به هم متصل کنیم. منابع این کار نیز تامین شده است.
   تکمیل خط دوی قطار شهری مشهد در سال 97
   تقی‌زاده خامسی با تاکید بر اینکه من طرح نیمه تمام افتتاح نخواهم کرد، خاطرنشان ساخت: حتی اگر 5 درصد از پروژه‌ای باقیمانده باشد آن را افتتاح نخواهم کرد. شما هم از ما این را بخواهید که طرح‌های نیمه‌تمام را به بهره‌برداری نرسانیم.
   وی افزود: این 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت هم برای خط دوی قطارشهری از میدان شریعتی تا کوهسنگی هزینه خواهد شد. شاید به ذهن برسد انتشار اوراق مشارکت کار خوبی نیست اما ما برای انجام این پروژه سه راه بیشتر نداریم یا اینکه از پول شهرداری هزینه کنیم که وضعیت شهرداری مشخص است یا اوراق مشارکت منتشر کنیم و یا از فاینانس استفاده نماییم.
   قطارشهری کلان‌شهرها نیازمند سوبسید دولت است
   تقی‌زاده خامسی تصریح کرد: خوبی اوراق مشارکت این است که نیمی از اصل و سودش را دولت پرداخت می‌کند. البته دولت قصد تعهد برای پرداخت فقط 30 درصد را داشت که ما توانستیم در سفر آقای نوبخت، معاون رییس جمهور به مشهد این مشارکت را به 50 درصد برسانیم.
   وی بیان کرد: این فرصت خوبی است. دولت‌ها در همه دنیا روی مترو و حمل و نقل عمومی سوبسید می‌دهند. کمتر جایی سراغ دارم که بخش خصوصی به تنهای و به صورت کامل مترو را اداره کند شاید اداره کند اما دولت روی بلیت سوبسید می‌دهد. دولت باید روی سوخت عددی را برای کلان‌شهرها اختصاص دهد. برنامه داریم سال بعد خط دوی قطار شهری را تکمیل کنیم.
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 549
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   13 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .