•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 563
   کد: 137610
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۷/۱۸

   لجام‌گسیختگی سیما و منظر شهری؛ چالش بزرگ شهر مشهد
   محمدهادی مهدی‌نیا

   در هر حال احساس می‌شود نظام هدایت و توسعه منسجمی برای کلان‌شهر مشهد وجود ندارد.
   لجام‌گسیختگی سیما و منظر شهری؛ چالش بزرگ شهر مشهد

   اگر بخواهیم در حوزه کلان‌شهر مشهد حرفی بزنیم باید بگوییم رنگ رخساره نشان می‌دهد از سر درون. شهرها معمولا تبلور نظامات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردمی است که در آنجا زندگی می‌کنند.
   قرار باشد ببینیم در بستر و زیر پوست جامعه و شهر چه می‌گذرد، باید بدانیم تبلور بیرونی و ملموس آن در کالبد شهر است. اگر ولنگاری، بی‌نظمی، اغتشاشات بصری و زشتی در سیما و منظر شهری می‌بینیم، اگر کمبود فضای سبز و عدم ارتباط ساختارمند اجزای شهر را با هم مشاهده می‌کنیم، همه و همه نشان دهنده این است که در لایه زیرین جامعه چه خبر است.
   همه این موضوعات نشان‌دهنده آن است که چالش بزرگ مشهد چیست؟ آری، چالش بزرگ این شهر در حوزه معماری و شهرسازی، همین لجام گسیختگی و بی‌برنامگی حوزه سیما و منظر شهری می‌باشد. ما برای حل این معضلات، نیازمند مدیریت یکپارچه شهری هستیم. نباید وضع بگونه‌ای باشد که هر کسی از بیرون مشهد را نظاره می‌کند، تصور نماید که هیچگونه برنامه مدونی در مدیریت این شهر وجود ندارد.
   در هر حال احساس می‌شود نظام هدایت و توسعه منسجمی برای کلان‌شهر مشهد وجود ندارد. این یک نقطه کلیدی است که باید در مدیریت شهری جدید به آن بپردازیم تا اوضاع سیما و منظر شهری سامان یابد.

   *رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد

    

   تعداد بازدید: 563
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .