•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 572
   کد: 135296
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۱۶
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» مطرح کرد

   برای احیای طوس از ظرفیت‌های بین‌المللی استفاده می‌کنیم/ ضرورت اداره شهر با خرد جمعی و عقلانیت

   ما در دوره انتخابات و تبلیغات شورای شهر بر اساس رویکرد گفتمان اصلاح‌طلبی این موضوع را مطرح کردیم که با خرد جمعی و عقلانیت شهر اداره کنیم زیرا با توجه به محدودیت‌های منابع دیگر نمی‌توان شهر را با آزمون و خطا اداره کرد و در واقع شورای شهر باید دارای یک پشتوانه علمی و پژوهشی باشد.
   برای احیای طوس از ظرفیت‌های بین‌المللی استفاده می‌کنیم/ ضرورت اداره شهر با خرد جمعی و عقلانیت

   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: برای احیای طوس نه تنها از ظرفیت‌های ملی بلکه بین‌المللی استفاده کنیم.

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حیدری در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» که از سیمای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: موضوع پایتخت فرهنگی در مقیاس بین‌المللی تعریف و نگاه و تصویر جهان اسلام در سطح بین‌المللی را نسبت به آن شهر تغییر می‌دهد.
   وی افزود: در شهر مشهد نیز باید ابعاد فرهنگی، اجتماعی و تمدنی مشهدالرضا(ع) را به جهان اسلام معرفی کنیم و در این راستا تلاش‌هایی توسط دولت و شهرداری مشهد صورت گرفته و در یک ارزیابی به برخی از اهداف نیز رسیده‌ایم اما به نظر من این کلانشهر در این موضوع، بسیار موفق نبوده است.
   برگزاری جشنواره «فیلم رشد» با حضور 37 کشور جهان
   حیدری بیان کرد: امیدواریم در 4 ماه باقیمانده با انسجامی که بین دولت مدیریت شهری مشهد وجود دارد بتوانیم از فرصت‌های باقیمانده استفاده کنیم و در این راستا در حوزه برنامه‌های فرهنگی نیز جشنواره «فیلم رشد» با حضور 37 کشور جهان و با همکاری آموزش و پرورش در آذر ماه سال جاری در مشهد برگزار می‌شود.
   2200 هکتار بافت فرسوده در کلان‌شهر مشهد
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به سؤالی در مورد برنامه شورای پنجم در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده شهر مشهد گفت: امروز 2200 هکتار بافت فرسوده در شهر مشهد داریم و بافت فرسوده حرم مطهر یکی از دغدغه‌های زائران و مجاوران است و شورای پنجم نیز به این موضوع ورود پیدا کرده است.
   وی ادامه داد: وزارت مسکن و شهرسازی برای بافت فرسوده حرم مطهر، مشاوری انتخاب کرده و طرح را مورد بازنگری قرار داده اما متأسفانه این طرح از نظر ما دارای اشکالات متعددی است البته این طرح به دنبال هویت‌بخشی اجتماعی و فرهنگی به منطقه بوده اما شفابخش نیست و بافت را با مشکلات جدی مواجه می‌کند زیرا اجرای طرح جدید، 8 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که در طرح تعریف نشده و نوسازی بافت را عملاً متوقف می‌کند.
   تغییر رویکرد مدیریت شهری در نوسازی بافت‌های فرسوده
   حیدری در خصوص سایر بافت‌های فرسوده شهر مشهد نیز عنوان کرد: در سایر بافت‌های فرسوده نیازمند تغییر رویکرد هستیم زیرا در گذشته تملک‌ها لکه‌ای بوده و به صورت منسجم انجام نشده و این موضوع با توجه به اینکه اعتبار از محل اوراق مشارکت بوده، توجیه اقتصادی ندارد. ما در شورای پنجم به دنبال استفاده از ظرفیت‌های دولت برای تجمیع قطعات کوچک و ارائه تسهیلات از سوی دولت به ساکنان این منطقه هستیم تا تحرک لازم در بافت فرسوده رخ دهد.
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ارتباط با انتقادات برخی شهروندان در مورد طرح الیت تصریح کرد: در شهر مشهد نیازمند احداث پارکینگ برای 6 هزار خودرو هستیم.
   ضرورت الیت یک امر اجتناب‌ناپذیر است
   وی افزود: در هسته مرکزی شهر نیز باید پارکینگ‌های خطی ساماندهی شود زیرا در حال حاضر با توجه به طرح الیت در یک فضای صد متری در خیابان‌های اصلی در بازه زمانی 4 ساعته، 800 خودرو پارک می‌کنند که در گذشته بین 100 تا 150 خودرو پارک می‌کردند و مربوط به خودروهای کسبه و یا کارکنان اداری بوده که حتی گاهی صبح تا شب خودروی خود را در محل کسب و یا اداره خود پارک می‌کردند و نزدیک به 700 خودروی دیگر در سطح شهر سرگردان بودند پس ضرورت الیت یک امر اجتناب‌ناپذیر است.
   بازنگری در طرح الیت یک ضرورت و الزام است
   حیدری ادامه داد: اما توسعه الیت در خیابان‌های فرعی سبب نارضایتی برخی از شهروندان شده و یکی از اقدامات ما بازنگری در طرح الیت است چراکه این مهم یک ضرورت و الزام است.
   شوراهای شهر، شورای شهرداری نیستند
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ارتباط با مدیریت واحد شهری نیز گفت: بر اساس قانون اساسی شوراهای اسلامی شهر، شورای شهرداری نبوده و شورای شهر هستند اما متأسفانه در قوانین در حوزه و اختیارات شهر هنوز مدیریت واحد شهری مشخص نیست و شوراها، شورای شهرداری هستند که نیازمند مدیریت واحد و یکپارچه شهری هستیم اما در فقدان آن باید مدیریت هماهنگ واحد شهری بین شهرداری و سایر دستگاه‌ها شکل گیرد.
   با خرد جمعی و عقلانیت شهر را اداره می‌کنیم
   وی در مورد استفاده از نظرات نخبگان، اساتید و دانشجویان در ادامه تصریح کرد: ما در دوره انتخابات و تبلیغات شورای شهر بر اساس رویکرد گفتمان اصلاح‌طلبی این موضوع را مطرح کردیم که با خرد جمعی و عقلانیت شهر اداره کنیم زیرا با توجه به محدودیت‌های منابع دیگر نمی‌توان شهر را با آزمون و خطا اداره کرد و در واقع شورای شهر باید دارای یک پشتوانه علمی و پژوهشی باشد.
   حیدری اضافه کرد: امروز تمام کمیسیون‌های شورای شهر مشهد دارای گروه‌های پژوهشی با حضور نخبگان و اساتید دانشگاه‌ها هستند و از طرفی سامانه شورا یاوران نیز برای دریافت و استفاده از نظرات نخبگان وجود دارد که نخبگان می‌توانند برای طرح‌های شورای شهر نظرات خود را اعلام نمایند و قطعاً نیز این نظرات برای ما تأثیرگذار خواهد بود و از طرفی نیز از تجارب شهرداران و اعضای شورای شهر سابق استفاده می‌کنیم.
   لزوم گسترش ورزش در راستای نشاط و شادی شهروندان
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ارتباط با حوزه ورزش نیز بیان کرد: شهر نیازمند نشاط و شادی می‌باشد که یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند به آن کمک کند، ورزش و به خصوص ورزش همگانی و قهرمانی است و ما در حد مقدورات و ظرفیت‌های شهرداری در حوزه ورزش همکاری خواهیم داشت.
   حیدری در ارتباط با تشکیل کمیسیون‌های جدید در شورای پنجم عنوان کرد: کمیسیون دائمی حقوقی با توجه به اهمیت مصوبات شورای شهر مشهد و عدم مشکل با قوانین بالادستی راه‌اندازی شده و جمعی از نخبگان حقوقی نیز به این کمیسیون کمک می‌کنند و لوایح حساس شورای شهر قبل از مطرح شدن در صحن علنی در این کمیسیون مطرح می‌شود.
   احیای طوس سبب ماندگاری بیشتر زائران می‌شود
   وی افزود: کمیسیون ویژه احیای طوس نیز یکی دیگر از کمیسیون‌های جدید شورای شهر مشهد است که مقام معظم رهبری در 20 سال گذشته دستوری مبنی بر احیای این منطقه ارائه کردند اما متأسفانه اتفاق خاصی در این مدت رخ نداده و ما در شورای پنجم به دنبال استفاده از ظرفیت‌های شهرداری برای این منطقه هستیم که خوشبختانه در طی 2 هفته اخیر نیز اتفاقات مبارکی رخ داد و جمعی از علاقه‌مندان به فردوسی در کنار هم جمع شدند تا با همکاری یکدیگر منطقه طوس تبدیل به یک قطب گردشگری و فرهنگی شده و در نهایت شاهد افزایش ماندگاری زائر باشیم.
   به گفته رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، که طوس جاذبه توریستی برای کشورهای آسیای میانه نیز دارد پس بر این اساس باید نه تنها از ظرفیت‌های ملی بلکه بین‌المللی برای احیای طوس استفاده کنیم.
   حیدری در ارتباط با وضعیت مالی شهرداری مشهد گفت: یکی از دغدغه‌های جدی در حوزه مدیریت شهری، تأمین منابع مالی پایدار است و شهرداری تمام کلان‌شهرها با یک بحران جدی مواجه‌ هستند زیرا در سنوات گذشته در تأمین منابع پایدار اقدامات جدی صورت نگرفته و 70 درصد منابع مالی از حوزه ساختمان و در واقع از فروش تراکم تأمین می‌شده که با رکود صنعت ساختمان در نتیجه شاهد کاهش درآمدهای شهرداری‌ها بوده‌ایم و شهرداری مشهد نیز با این چالش مواجه است.
   وی افزود: البته کسب درآمد از فروش تراکم و اینکه شهر فروخته شود به هیچ وجه مناسب نیست و باید به سمت درآمدهای پایدار حرکت کنیم.
   کسب درآمد 5 ماهه نخست شهرداری مشهد تنها 135 میلیارد تومان
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه برای اداره شهر مشهد سالانه نیازمند 1100 میلیارد تومان اعتبار هستیم، گفت: این رقم به معنای آن است که برای اداره یک روز شهر مشهد 3 میلیارد تومان هزینه می‌شود که متأسفانه در 5 ماهه نخست سال جاری، شهرداری مشهد تنها 135 میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.
   حیدری ادامه داد: این رقم تنها 30 درصد هزینه‌های جاری شهرداری بوده و 70 درصد مابقی از منابع سرمایه‌گذاری تأمین شده که این موضوع به صلاح شهر نیست و در واقع به نظر ما امروز شهر مشهد گران اداره می‌شود.
   اعتبار 1200 میلیارد تومانی نیاز امسال خطوط 2 و 3 قطار شهری
   وی اظهار کرد: امروز برای پروژه‌های زیرساختی شهر از جمله توسعه خط 2 و 3 قطار شهری مشهد نیازمند منابع مالی سنگینی هستیم به‌گونه‌ای که حدود 8 هزار میلیارد تومان برای توسعه این خطوط نیازمندیم و تنها برای سال جاری باید مبلغ 1200 میلیارد تومان برای توسعه خط 2 و 3 قطار شهری مشهد هزینه شود که البته بخش عمده آن از طریق اوراق مشارکت تأمین می‌شود اما برای جبران آن نیازمند همکاری شهروندان شهر مشهد هستیم.
   سید زُهیر موسوی

    

   تعداد بازدید: 572
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .