•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 491
   کد: 126191
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۲/۱۷

   توجه به پیوست فرهنگی و اجتماعی کلید دستیابی به شهر اسلامی ایرانی
   احسان براری

   پیوست فرهنگی و اجتماعی تنها به عنوان یک سند الزامی که باید برای هر پروژه تهیه شود تلقی نشده و به عنوان خمیر مایه اجرای هر پروژه مهم شهری است.
   توجه به پیوست فرهنگی و اجتماعی کلید دستیابی به شهر اسلامی ایرانی

   رهبر معظم ‌انقلاب ‌اسلامی‌ حضرت ‌آیت‌الله ‌العظمی‌خامنه‌ای(مدظله العالی) در‌ دیدار ‌اعضای شورای‌ عالی‌انقلاب‌فرهنگی در آذرماه سال ۱۳۸۶ ضرورت تهیه پیوست ‌فرهنگی برای طرح‌های‌گوناگون کشور را مورد تأکید قراردادند و فرمودند: «در طرح‌های گوناگون که در کشور تنظیم می‌شود، طرح‌های پولی و مالی و عمرانی، حتماً یک پیوست فرهنگی وجود داشته باشد». همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 21/1/1392 مصوبه «نظام‌نامه پیوست فرهنگی طرح‌های مهم وکلان کشور»‌ را به تصویب رسانده و به کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ نمود.
   پیوست فرهنگی در تعریف ارائه شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی عبارت است از مجموعه‌ای است برای شناسایی، اقدام و ارزیابی از آثار و پیامدهای فرهنگی طرح‌ها و فعالیت‌ها که پس از انجام مطالعات لازم و با استناد به مبانی نظری و اسناد بالادستی به ویژه نقشه مهندسی فرهنگی کشور متناسب با مقتضیات و شرایط جامعه، ضمن معرفی داده - ستاده یک سیاست اجرایی، طرح یا لایحه، پروژه یا هر فعالیت مهم دیگری با فرهنگ جامعه، با ارائه راهکارهای عملی برای تقویت آثار مثبت و حذف و کاهش پیامدهای مخرب آن در فرهنگ جامعه، راهنمای مجریان فعالیت‌ها و طرح‌ها در رعایت راهبردها، اعمال الزامات و استانداردهای مربوط و راهکارها در برنامه‌ها و اقدامات عملی در اجرای آن فعالیت خواهد بود.
   آنچه که در بیانات رهبر معظم انقلاب و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مشهود است، توجه به مقوله فرهنگ و اجتماع به عنوان اصلی‌ترین معیار طراحی و اجرای پروژه‌ها است. متاسفانه برخی نگاه‌های حاکم در فضاهای توسعه‌ای توجه به فرهنگ را در اولویت‌های بعدی قرار داده و معیارهای اقتصادی را به عنوان اولویت اول مطرح می‌نمایند. به همین علت مقام معظم رهبری به این آسیب اشاره داشته و فرمودند: «فرهنگ حاشیه و ذیلِ اقتصاد نیست، حاشیه و ذیلِ سیاست نیست، اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل بر فرهنگند؛ به این باید توجه کرد.»
   شورای اسلامی شهر مشهد در سال 1393 آیین‌نامه تهیه پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی طرح‌ها و پروژه‌ها را تصویب و به شهرداری ابلاغ نموده و از این تاریخ تهیه پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی برای پروژه‌های مهم شهری در دستور کار شهرداری مشهد قرار گرفته است. نکته قابل توجه این است که هنوز برخی از مجموعه‌های اجرایی به پیوست فرهنگی و اجتماعی به عنوان یک فرع در مقابل اصل پروژه نگاه می‌کنند در صورتی که اگر بخواهیم پروژه‌های بزرگ و به تبع آن شهر مطابق با اصول فرهنگ اسلامی ایرانی شکل بگیرد باید از نگرش صوری به این مقوله پرهیز شده و پیوست فرهنگی و اجتماعی به عنوان روح غالب در کلیه امور و پروژه‌ها و جهت‌گیری‌های کاری و برنامه‌ریزی‌های استراتژیک مطرح باشد.
   به این ترتیب پیوست فرهنگی و اجتماعی تنها به عنوان یک سند الزامی که باید برای هر پروژه تهیه شود تلقی نشده و به عنوان خمیر مایه اجرای هر پروژه مهم شهری است. در این صورت است که مبانی کار و برنامه‌ریزی‌های کلان شهری و پروژه‌های مهم شهری با توجه به فرهنگ اسلامی ایرانی شکل گرفته و شاهد ناهمگونی‌های هویتی پروژه‌های شهری نبوده و به سمت شهر اسلامی ایرانی حرکت خواهیم نمود.

   *دبیر کمیته علمی نظارتی پیوست فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد


    

   تعداد بازدید: 491
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .