•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 358
   کد: 200787
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد خبر داد؛

   انتخاب مشهد به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک در کمیته ملی شهرهای دوستدار کودک

   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد از انتخاب مشهد به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک در کمیته ملی شهرهای دوستدار کودک خبر داد.
   انتخاب مشهد به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک در کمیته ملی شهرهای دوستدار کودک

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، فاطمه باقری در خصوص آغاز پروژه شهر دوستدار کودک مشهد، اظهار کرد: بررسی های اولیه پیرامون مبحث شهرهای دوستدار کودک در مشهد در مرداد ماه 1397 صورت گرفت.
   وی افزود: همچنین از سوی معاونت توسعه و برنامه‌ریزی شهرداری مشهد این پروژه به گروه شهر خلاق ابلاغ شد و بررسی اولویت های سازمان جهانی یونیسف در زمینه شهرهای دوستدار کودک و شناسایی ظرفیت های مشهد در حوزه کودک از جمله امور تحقیقاتی شهر خلاق در ابتدای این پروژه بود.
   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: در دی‌ماه 1397 دکتر ویل پارکس، نماینده وقت سازمان یونیسف در ایران به مشهد سفر کردند و طی نشست هایی، پیرامون موضوع حوزه ی کودک مشهد به مباحثه پرداختند. ایشان به همراه گروه شهر خلاق از برخی ظرفیت های مشهد در این حوزه مانند خانه کودک و شاهنامه، کارالند و کتابخانه تخصصی کودک بچه های آسمان بازدید کردند.
   باقری بیان کرد: در زمستان 97 اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک با همکاری سازمان یونیسف و وزارت کشور در شهر اصفهان برگزار شد. در این کنفرانس، نمایندگان مشهد در کارگاه های تخصصی کودکان که در این کنفرانس برگزار شد، شرکت کرده و گواهینامه دریافت کردند و به عنوان فوکال پوینت مشهد انتخاب شدند.
   انتخاب منطقه پنج به عنوان پایلوت
   وی اضافه کرد: همچنین با درنظر گرفتن شرایط و قوانینی که در شبکه CFC تعریف شده، منطقه پنج شهری به عنوان پایلوت در این پروژه انتخاب شد.
   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد تصریح کرد: در این راستا مشهد با توجه به منطقه پایلوت یک پروژه پژوهشی تعریف شد که دارای سه فاز مجزا بوده است. فاز اول آن شامل کشف و شناسایی نیازهای بومی کودکان در منطقه پنج (شهریور و آبان 98) می شود که در این پروژه 53 مصاحبه عمیق با کودکان، والدین و مربیان انجام شد که در نهایت هشت دسته نیاز کلی از 28 مقوله عمده، استخراج شد.
   باقری با اشاره به فاز دوم گفت: فاز دوم نیز شامل شیوع شناسی نیازهای مستخرج از فاز قبل در منطقه پنج (آبان و آذر 98) می شود. در این فاز به میزان شیوع و رواج هر یک از نیازها پرداخته شد و در نهایت بر اساس آن نیازهای دارای اولویت مشخص شدند.
   وی با اشاره به فاز سوم، ادامه داد: این فاز شامل شناسایی ظرفیت‌ها و بسترهای مرتبط با حوزه کودک در منطقه پنج (پاییز 98) می شود.
   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد گفت: در آذر ماه سال گذشته این مصوبه در شورای اسلامی شهر مشهد با عنوان «شهر همگان با اولویت حمایت از گروه‌های خاص» به تصویب رسید. این مصوبه تکمله ای بر مصوبه شهر دوستدار کودک بود؛ به این ترتیب که منظور از گروه‌های خاص در این مصوبه، کودکان، افراد دارای معلولیت، جانبازان و سالمندان و زنان است. تصویب این مصوبه توجه به کودکان را در شهر مشهد برای بار دوم به عنوان گروهی مهم جلب کرد.
   باقری اظهار کرد: مصوبه شهر همگان شهرداری مشهد را مکلف به ایجاد ساختاری اجرایی و اداری کرد. این یکی از مهم‌ترین متغیرهایی است که در انتخاب مشهد به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک شدن از طرف کمیته ملی شهرهای دوستدار کودک بسیار حائز اهمیت بوده است. شهرداری مشهد با انجام مذاکرات ملزوم و متعددی که با وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور داشته است، این اداره را به چند دلیل ذیل حوزه شهردار تعریف کرده است.
   احداث پارک موضوعی کودک از جمله اقدامات انجام شده در راستای شهر دوستدار کودک
   وی افزود: از جمله این دلایل می توان به قابلیت ابلاغ مستقیم ضوابط به معاونت‌ ها از سوی شهردار مشهد، تسهیل و تسریع در فرایندهای مورد نیاز به منظور اجرایی کردن ضوابط مرتبط با گروه‌های خاص و الزام آوری و ایجاد ضمانت بر اجرای فهرست‌ های الزامات شهر همگان اشاره کرد. در پروژه‌های شهری که در حال حاضر در مشهد در حال انجام است می‌توان به تجهیز و راه‌اندازی سالن ورزشی مادر و کودک در منطقه 11، احداث پارک موضوعی کودک، به روز رسانی، ساماندهی و زیباسازی مرکز محلات بر اساس فهرست الزامات گروه الف (کودکان) شهر همگان و ... اشاره کرد.
   سرپرست اداره شهر همگان با اشاره به تدوین برنامه راهبردی در دی ‌ماه سال گذشته، بیان کرد: گام تعریف شده دوم در فرآیند CFCI تدوین سند چشم‌ انداز و برنامه راهبردی است. این سند در حال حاضر بر اساس اسناد بالادستی و دستورالعمل‌ های CFCI نگارش شده است و در حال نهایی سازی توسط اداره شهر همگان و معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی است. این سند بعد از تایید و تصویبات لازمه در شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد، به کمیته ملی شهرهای دوستدار کودک ارسال، تایید و اجرایی خواهد شد.
   باقری خاطرنشان کرد: از شهریور 97 که این پروژه در مشهد آغاز شده است تاکنون تعامل و ارتباط‌گیری مناسبی ابتدا توسط گروه شهر خلاق و پس از تشکیل اداره شهر همگان توسط این اداره با نمایندگان وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و سازمان یونیسف و نماینده این سازمان در ایران انجام شده است.
   وی با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک در کمیته ملی شهرهای دوستدار کودک، اضافه کرد: 75 شهر متقاضی اخذ این عنوان در ایران بوده اند، که از این بین 12 شهر انتخاب شده اند. مشهد یکی از کلانشهرهای منتخب توسط این کمیته است.

   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد گفت: تشکیل اداره شهر همگان به معنای عزم جدی شهرداری مشهد در برداشتن گام در مسیر ارتقا زیست‌ پذیری کودکان، افزایش مشارکت آن‌ها در تصمیمات شهری، تجهیز، احداث و مناسب سازی فضاهای عمومی شهری برای آن‌ها، افزایش امنیت و ایمنی کودکان در این شهر است و از این پس اداره شهر همگان در اداره کل حوزه شهردار بیش از پیش اهتمام ویژه ای به این قشر آینده ساز خواهد داشت.
   غزاله شهیدی 

   تعداد بازدید: 358
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .