•  
   منبع خبر : ۱۰۰۴
   تعداد بازدید: 510
   کد: 200741
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   رئیس شورای شهر مشهد؛

   موج دوم شیوع ویروس کرونا مشهد را در وضعیت قرمز قرار داده است/ کاهش ساعات سرویس‌دهی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در دستورکار مدیریت شهری نیست

   رئیس شورای شهر مشهد گفت:موج دوم شیوع ویروس کرونا مشهد را در وضعیت قرمز قرار داده و از طرف دیگر، رویکرد و سیاست دولت و ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، کنترل و پیشگیری توسط خود مردم است.
   موج دوم شیوع ویروس کرونا مشهد را در وضعیت قرمز قرار داده است/ کاهش ساعات سرویس‌دهی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در دستورکار مدیریت شهری نیست

   به گزاش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد رضا حیدری در نود و هفتمین صحن علنی جلسه شورا اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: امروز 16 تیر ماه به نام روز مالیات نامگذاری شده است. موضوع اخذ مالیات و سازوکارهای آن در تمام کشورها به ویژه در کشورهای اسلامی با مبانی فلسفه، عدالت اجتماعی، کاهش نابرابری خدمات اجتماعی، تامین خدمات مورد نیاز جامعه، ثبات اجتماعی و کنترل نوسانات و بهره مندی جامعه از شرایط اقتصادی و اجتماعی در بستر امنیت همراه است.
   وی افزود: افراد جامعه نیز باید حقوقی را در قالب مالیات برای ایجاد تعادل در سطح جامعه پراخت کنند که در این راستا تلاش های زیادی انجام شده است اما یکی از مشکلات تاریخی در این زمینه، فرار مالیاتی است.
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: فرار مالیاتی معمولا از سوی بخشی از جامعه انجام می شود که از ظرفیت های موجود استفاده میکنند اما حقوقی در قبال آن پرداخت نمی کنند. این موضوع بسیار با اهمیت است که امیدواریم نمایندگان مجلس تدابیر لازم را برای این موضع داشته باشند.
   حیدری خاطرنشان کرد: در ادامه 18 تیر ماه به نام روز ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری شده است. کتاب و کتابخوانی یکی از بخش های مهم فرهنگی در حوزه رشد و ارتقا سواد و آگاهی عمومی است که در این راستا کانون فرهنگی کودکان و نوجوانان رسالت بزرگی دارند.
   وی اضافه کرد: ترویج این فرهنگ از سنین کودکی سبب ماندگاری اثرات آن می شود. در شورای پنجم زمینی به کانون فکری کودکان و نوجوانان اهدا شده و این آمادگی وجود دارد که در صورت آمادگی کانون، فضایی در مراکز تفریحی و پارک ها به آنان اختصاص داده شود.
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: همچنین 21 تیر ماه یادآور حمله به مسجد گوهرشاد و کشتار مردم به دست رضاخان است. این روز به عنوان نقطه عطفی در حافظه تاریخی مردم ثبت شده که در راستای واکنش به حذف اجباری حجاب رخ داده است.
   حیدری گفت: همچنین این روز به نام روز جهانی جمعیت نیز نامگذاری شده است. نرخ رشد جمعیت به شدت روند کاهشی داشته و اگر ادامه داشته باشد در سال 1430 ما جزو پیرترین کشور منطقه خواهیم بود و در سال 1480 جمعیت به 30 میلیون نفر می رسد که برآوردهای نگران کننده اس است.
   وی ادامه داد: البته موضوع جمعیت و نرخ باروری دارای متغیرهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مختلفی است که قطعا حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی به بالا رفتن نرخ باروری و ازدواج کمک می کند.
   رئیس شورای شهر مشهد در خصوص ویروس کرونا گفت: براساس اخبار و اطلاعات دریافتی از مراکز درمانی و بیمارستانی، موج دوم شیوع ویروس کرونا مشهد را در وضعیت قرمز قرار داده و از طرف دیگر، رویکرد و سیاست دولت و ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، کنترل و پیشگیری توسط خود مردم است.
   حیدری با بیان اینکه رویکرد ایجاد محدودیت و شرایطی که در موج اول شاهد بودیم، در دستورکار و جزو سیاست های دولت نیست، مگر اینکه شرایط بیش از وضع موجود حاد شود، گفت: همچنان از مردم می‌خواهیم که فاصله‌ اجتماعی را رعایت و از ماسک استفاده کنند زیرا مقابله با این ویروس به همت ما برمی‌گردد و چاره‌ای هم رعایت توسط شهروندان نداریم.
   وی با اشاره به بازدید اخیر فرماندار مشهد از ناوگان حمل‌ونقل عمومی، اظهار کرد: خوشبختانه شرایط در مترو بسیار خوب است و امیدواریم شهروندان در اتوبوس‌ هم همراهی بیشتری داشته باشند؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و شرایط حاکم سبب شده تا محدود کردن ساعات سرویس‌دهی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در دستورکار مدیریت شهری نباشد. همچنین مدیریت شهری مشهد، همانند موج اول شیوع ویروس کرونا با ستاد مقابله با کرونای استان همراهی خواهد داشت و دستورالعمل‌ها را اجرایی می‌کنیم ولی آنچه مهم است، رعایت فاصله‌های اجتماعی در فضاهای اداری و اجتماعی است.
   رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: در شرایط موجود، ملاک عمل شورای شهر و شهرداری تصمیمات ستاد مقابله با کرونای استان است. اگر دولت و استانداری و دستگاه‌های ذی‌ربط تصمیمی بگیرند، مدیریت شهری مشهد هم همراهی می‌کند چراکه حفظ و حراست از جان مردم، اولویت دارد.
   حیدری همچنین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این جلسه، لایحه دو فوریتی از سوی شهرداری برای دو طرح ناتمام اطراف حرم که مربوط به تهاتر تعاون ناجا با املاک شهرداری بود، مطرح شد.
   وی افزود: دو گود به وسعت 51 هزار متر مربع واقع در این طرح دارای شرایط نا ایمنی است که مدت ها معطل مانده بود، شهرداری پیشقدم شده است تا نیازهای حمل و نقل و پارکینگ را تهاتر کند و عملیات آن به زودی آغاز خواهد شد. با توجه به مساعدت ویژه ستاد تدبیر استان، اعضای شورا نیز به قید دو فوریت و متن این لایحه رای مثبت دادند.
   13 سال است که شهر مشهد فاقد طرح تفضیلی است
   رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: مهمترین مصوبه ای که امروز به آن پرداخته شد، طرح تفضیلی جنوب غرب مشهد است. 13 سال است که شهر مشهد فاقد طرح تفضیلی است که دلیل اصلی آن مشکلات موجود در تهیه طرح جامع، خلعیت مشاور، به تاخیر افتادن ارائه طرح تفضیلی و عدم ابلاغ طرح جامع در دوره گذشته است که شورای پنجم به این موضوع ورود کرده است.
   حیدری خاطرنشان کرد: دلیل اصلی ورود شورا به این موضوع این است که علاوه بر رعایت حقوق و تکلیف مردم شهرداری نیز در چارچوبی مشخص بتواند در حوزه ساخت و ساز مجوز بدهد زیرا وضعیت بلاتکلیف سبب می شود نابسامانی بصری و خاصی در سطح شهر ایجاد شود.
   وی اضافه کرد: چند ماهی است که شورای شهر بر روی این موضوع متمرکز شده است و مشاوران شهر طرح را به شهرداری ارائه کرده اند و شهرداری نیز طبق قانون باید تایید شورا را دریافت کند. این طرح در کمیسون تخصصی شورا مورد بحث قرار گرفته است و در این جلسه چندین بند آن مصوب شده است که مابقی آن در جلسه آینده مطرح می شود.
   یکی از نکات منفی طرح تفضیلی، منفی بودن تراز مالی و فیزیکی آن است
   رئیس شورای شهر مشهد تصریح کرد: یکی از نکات منفی این طرح این است که تراز مالی و فیزیکی آن منفی است، دلیل آن این است که بارگذاری هایی برای آن پیش بینی شده ظرفیت زیادی ندارد و به یکی از چالش های آینده تبدیل خواهد شد اما چاره ای نیست و باید با این شرایط طرح را مصوب کنیم.
   حیدری عنوان کرد: پیشنهاداتی در کمیسیون تخصصی برای حوزه های مختلف این طرح ارائه شده است که یکی از آن ها تداوم اتصال نماز به شهید برونسی با حفر تونل در انتهای هاشمیه است که با توجه به چپگرد شهید ناصری می تواند بسیار موثر واقع شود.
   وی ادامه داد: همچنین پیشنهاد شد که برای ارائه مجوز ساخت برج با ارتفاع بالا بر روی کوه های منطقه ذکریا به دلیل قرار گرفتن بر روی گسل و موضوعات کوه خواری تجدید نظر دیگری در شورا صورت بگیرد.
   رئیس شورای شهر مشهد گفت: علاوه بر این قرار شد در بولوار وکیل آباد؛ به عنوان یک بولوار محوری و درجه یک، محدودیت هایی ایجاد و تجدید نظر دیگری در این خصوص صورت بگیرد.
   اتصال دانشگاه فردوسی به فضای شهری در حد یک پیشنهاد
   حیدری مطرح کرد: در حوزه دانشگاه فردوسی پیشنهاد شد که با توجه به زون 300 هکتاری که در آن منطقه وجود دارد، به فضای شهری متصل شود. البته این صرفا پیشنهاد مشاور است و وزیر علوم نیز این موضوع را مدنظر دارند.
   وی افزود: موضوع کمربند جنوبی دارای سابقه زیادی است و مشاور طرح نیز براساس آخرین نظریه خود بر حفظ بزرگراه تاکید دارد به طور کلی دو نظریه وجود دارد؛ اولین رویکرد با دیدگاه محیط زیستی است که به این موضوع اشاره دارند که این بزرگراه به محیط زیست آسیب هایی را وارد می کند. همچنین یک دیدگاه حمل و نقل و ترافیکی وجود دارد که یک نظر کارشناسی قوی در پشت آن قرار دارد که معتقد است در افق 1405 با توجه به حجم وسایل نقلیه در منطقه جنوب شرق و غرب، اگر این بزرگراه ایجاد نشود شاهد آثار زیست محیطی در محیط شهر هستیم.
   رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: از جمله مشکلات زیست محیطی محیط شهر می توان به افزایش 20 دقیقیه ای طول سفر، افزایش 10 درصدی تولید گاز کربنیک و افزایش 10 درصدی مصرف بنزین اشاره کرد.
   حیدری تصریح کرد: همچنین در درون دیدگاه زیست محیطی نیز دو نظر وجود دارد؛ اول اینکه تحت هیچ شرایطی نباید تداخلی در فضای طبیعی ایجاد شود، دیدگاه دیگر نیز معتقد است که در راستای توسعه شهری آسیب به فضای طبیعی اجتناب ناپذیر است و باید ضرر و زیان های آن را جبران کنیم.
   وی اضافه کرد: در توسعه شهر مشهد مزارع کشاورزی و باغات تبدیل شده است اما در عین حال فضای سبز پیش بینی شده است تا بتواند این موضوع را جبران کند البته ممکن است جبران نشود و قبول داریم اما این طرحی مربوط به گذشته است و هزینه های سنگینی برای آن شده است.
   رئیس شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: در شورای پنجم مطالعات زیست محیطی به مشاور واگذار شده است و در حال حاضر در شورا دو دیدگاه مطرح است؛ اول اینکه نظر مشاور را مشروط به اینکه در مطالعات زیست محیطی برای آسیب ها راه حل ارائه کند، تایید کنیم. گفتنی است که در طرح تفضیلی نیز پیش بینی شده است که شمال بزرگراه جنوبی به فضای سبز تبدیل شود و کاربری دیگری به آن داده نشود تا از آن سواستفاده نشود.
   حیدری گفت: دیدگاه دیگر شورا این است که به دلیل اینکه تصمیم گیری در ارتباط با کمربند جنوبی در مقیاس طرح جامع است، مشاور طرح جامع را موظف کنیم تا در این خصوص بازنگری و مطالعه مجددی انجام دهد.
   وی ادامه داد: این موضوع هیچ منافاتی با کوه پارک ندارد و اصرار داریم تا کوه پارک به عنوان یک طرح موضوعی در طرح تفضیلی دیده شود.
   رئیس شورای شهر مشهد در خصوص پیوست زیست محیطی کوه پارک اظهار کرد: براساس مصوبه شورای چهارم که در شورای پنجم نیز بر آن تاکید شد، مبنی بر اینکه طرح های عمرانی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد که این پیوست نیز در داخل شهرداری به کمک مشاوران تهیه و در کمیته فنی مورد بررسی قرار می گیرد، پیوست زیست محیطی کوه پارک نیز در کمیته فنی قرار دارد و در حال حاضر اطلاعی از جزئیات آن ندارم.
   حیدری بیان کرد: طرح هایی وجود دارد که ابعاد آن روشن است و خیلی نیاز به پیوست ندارد اما باید پیوست زیست محیطی داشته باشد. گاهی در برخی پروژه هایی که فورس ماژور می شود، ایراد عدم وجود پیوست زیست محیطی بر آن وارد می شود و ما نیز به شهرداری تاکید کرده ایم و به حوزه برنامه ریزی تاکید کرده ایم که بودجه اینگونه پروژه ها را تا زمان دریافت پیوست زیست محیطی بودجه را بازگشایی نکند و برخی پروژه ها نیز متوقف شده اند اما در خصوص پروژه کوه پارک کمی موضوع تسریع شده است.
   وی در خصوص اقدامات شورا در راستای محدودیت برای حمل و نقل عمومی اضافه کرد: در موج اول حمل و نقل عمومی دو ماه تعطیل شد اما در موج دوم با توجه به مشکلات اقتصادی دولت ناچار شده است که حوزه ها را فعال کند و رویکرد ستاد کرونا استان این است که باید به سمت مراقبت فردی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی حرکت کنیم.
   رئیس شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات ما در راستای این مصوبه این است که در اتوبوس و مترو از ورود افراد فاقد ماسک جلوگیری و شرایط دریافت ماسک ارزان را برای شهروندان فراهم کنیم حتی در برخی مواقع اعلام کرده ایم که ماسک رایگان در اختیار شهروندان قرار بگیرد.
   حیدری گفت: اگر شرایط به سمت و سوی شرایط بحرانی تر حرکت کند و ستاد کرونا استان نیز دستور به توقف فعالیت حمل و نقل عمومی بدهد، حتما آن را متوقف یا محدود خواهیم کرد.
   حوریه جمالی پور
    

   تعداد بازدید: 510
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .